Wczytuję…

GoodChoice

Usługi ślubne, wieczory panieńskie, sesje zdjęciowe, vouchery prezentowe
Wybierz ofertę dla siebie!

Synchronizacja kamer

Jedną z ważniejszych rzeczy przy wykonywaniu reportażu ślubnego przez dwóch fotografów ślubnych to synchronizacja aparatów. Jeśli jesteś początkującym fotografem ślubnym to masz prawo nie wiedzieć wszystkiego. Na pewno denerwuje Cię sytuacja gdy widzisz wymieszane zdjęcia z reportażu wykonanego dwoma aparatami, kiedy ściągasz je na komputer.

To jest frustrujące gdy widzisz zdjęcia z ceremonii ślubnej wymieszane ze zdjęciami ludzi bawiących się podczas wesela. Późniejsze selekcjonowanie i układanie fotografii może być frustrujące i czasochłonne. Dlatego też tak ważna jest synchronizacja czasu pomiędzy dwoma aparatami.

Jak prawidłowo zsynchronizować czas między wieloma aparatami?

Najprostszą metodą, która działa za każdym razem to skorzystanie z menu aparatu i ustawienie określonego czasu. W lustrzankach firmy Nikon, na przykład, możesz ustawić czas poprzez „Setup Menu”, następnie klikając w  „Strefa czasowa i data” lub „Setup Menu” -> „Czas na świecie” -> „Data i godzina”. Gdy czas jest ustawiony na dokładną godzinę, minutę i sekundę na obu aparatach, każdy z Was musi nacisnąć przycisk „OK” w tym samym czasie. Pozwoli to upewnić się, że zegar zaczyna w tym dokładny czas na każdym aparacie. W przypadku korzystania z dwóch aparatów samemu, wystarczy ustawić czas na każdej lustrzance, a następnie nacisnąć przycisk OK jednocześnie. Chodzi o to, że czas ustawiony dokładnie tak samo dla obu aparatów zapobiegnie późniejszemu mieszaniu się zdjęć, a wykonane fotografie będą później pojawiać się w odpowiedniej kolejności.

Inną metodą jest sfotografowanie zegara, który wyświetla godziny, minuty i sekundy. Nie musisz robić tego dwoma aparatami jednocześnie, ustawienia czasu nie mają tutaj znaczenia. Skoro będziesz mieć obraz czasu rzeczywistego w każdym aparacie, możesz ponownie później ustawić czas zapisany w obrazach.

Regulacja czasu w Lightroom

Jeśli zapomniałeś zsynchronizować czas między dwoma aparatami jest stosunkowo szybki sposób aby dostosować czas w wielu zdjęciach na raz za pomocą oprogramowania. Lightroom ma wbudowaną funkcję do regulacji czasu, bez względu na to czy zdjęcie jest w formacie RAW lub JPEG.

Pierwszym krokiem jest określenie przesunięcia czasowego dla każdego aparatu, które muszą zostać dostosowane. Zlokalizuj obraz zegara, który został użyty do synchronizacji. Metoda zegara jest łatwa, bo wystarczy spojrzeć na czas na zegarze i dostosować czas a by był dokładnie taki sam. Jeśli nie zrobiłeś zdjęcia zegara, trzeba będzie spojrzeć na zdjęcia, które wydają się być zrobione w tym samym czasie. Być może jest to pierwszy pocałunek podczas uroczystości, lub inne ważne wydarzenie, które wspólnie z drugim fotografem ślubmy zrobiliście razem. Następnie wykorzystaj czas na zdjęciach jako odniesienie i oblicz różnice czasowe pomiędzy drugim aparatem.

Dodaj komentarz

17 + 19 =